Tuja Brabant

"Brabant Thuja occidentalis Brabant"

Opis

Rodzaj roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. Odmiana ‚Tuja Brabant’ to jedne z najpopularniejszych i najszybciej (rośnie jeszcze szybciej niż tuja szmaragd) rosnących roślin iglastych wykorzystywanych w przydomowych ogrodach. Mają wszechstronne zastosowanie, jednak najczęściej widuje się je uprawiane w grupach na żywopłoty.  Doskonale znosi niskie temperatury niemniej należy pamiętać, aby zapewnić tej roślinie odpowiedni poziom wilgoci.

Tuja ta charakteryzuje się kolumnowym pokrojem, tworzy wąską koronę z krótkimi konarami, a odpowiednio cięta bardzo ładnie się zagęszcza.
Gałązki tui Brabant są silnie spłaszczone i gęsto pokryte przylegającymi, łuskowatymi igłami barwy jasnozielonej. Młode egzemplarze rosną bardzo szybko, przyrastając rocznie po 30 cm. Tempo wzrostu starszych egzemplarzy znacznie maleje. W przeciągu 10 lat roślina osiąga ok 3 m wysokości, a docelowo może dorastać nawet do 5 m.

Podlewanie jest bardzo ważnym zabiegiem w uprawie tui Brabant, gdyż odmiana ta jest wrażliwa na niedobory wilgoci. Dlatego dbajmy aby gleba była stale wilgotna (ale nie mokra) i obficie podlewajmy tuje szczególnie w okresach suszy. Należy też pamiętać aby rośliny podlać późną jesienią, zanim nadejdą pierwsze mrozy. Może się to wydawać zaskakujące ale w zimie tujom szkodzą mroźne, wysuszające wiatry oraz brak możliwości uzupełnienia wilgoci z zamarzniętej gleby, w wyniku czego wiosną obserwuje się masowe brunatnienie igieł i usychanie roślin.

Cechy rośliny

 • icon-height
  Wysokość docelowa
  5 m
 • Floks szydlasty emerald cushion blue
  Mrozoodporność
  całkowita
 • icon-width
  Szerokość docelowa
  1 do 1,5 m
 • icon-watering
  Podlewanie
  obfite
 • icon-placement
  Stanowisko
  słońce , półcień
 • icon-soil
  Gleba
  lekko kwaśna, próchnicza
 • icon-leafs_color
  Barwa liści
  zielona