Jakie gatunki drzew iglastych są odporne na zanieczyszczenia?

Zielona rozległa przestrzeń pełna świeżego czystego powietrza to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Niestety marzenie to nie zawsze jest tak proste do spełnienia, szczególnie w ogródkach miejskich w pobliżu dróg, które przesycone są pyłem i spalinami. Ochronić przed nimi mogą wysokie ogrodzenia oraz żywopłoty. Najlepiej nadają się do nich gęste drzewa iglaste odporne na zanieczyszczenia. W szkółkach leśnych znajdziemy wiele ich rodzajów nadających się do uprawy w ogrodzie. Przyjrzyjmy się kilku gatunkom takich drzew.

Picea Pungens – świerk kłujący

To duże drzewo o stożkowym pokroju pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. W warunkach naturalnych potrafi osiągnąć nawet 40 metrów wysokości, w naszych warunkach klimatycznych jest to około 20 metrów. Igły tego świerku są sztywne i mocno kłujące, a ich barwa jest przeważnie zielononiebieska, a czasem srebrzysta. Jest to drzewo mało wymagające w stosunku do gleby, dobrze znosi różne warunki pogodowe oraz jest odporne na zanieczyszczenia powietrza.

Larix Decidua – modrzew europejski

Drzewo to pochodzi z Europy Środkowej i Zachodniej i wyrasta do 20-40 metrów. Posiada miękkie delikatne igły, które jesienią przebarwiają się na żółto, a zimą są zrzucane. Modrzew jest drzewem dość wymagającym, jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie. Preferuje przepuszczalną, wilgotną glebę o kwaśnym odczynie pH oraz mocno słoneczne miejsca.

Abies Koreana – jodła koreańska

Jodła koreańska to drzewo pochodzące z górskich obszarów Korei Południowej, które charakteryzuje się stożkowatym pokrojem. Może dorastać do 15 metrów, jednak rośnie bardzo wolno, dlatego poleca się ją szczególnie do małych ogrodów. Najbardziej dekoracyjnym elementem są jodłowe szyszki, które ustawione są do góry. Do uprawy tego drzewa najlepsze będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste, a także gleba próchnicza, piaszczysto-gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym.