5 krzewów ozdobnych do ogrodu

Krzewy ozdobne są znakomitym uzupełnieniem ogrodów, mogą także stanowić interesujący akcent przy wejściu do domu. Pięknie prezentują się obok soczyście zielonego trawnika albo jako uzupełnienie aranżacji i tło dla mniejszych roślin. Warto poznać szczególnie te krzewy, które mają małe wymagania glebowe, są łatwe w uprawie i dekoracyjne.

Jakie krzewy ozdobne poleca się do sadzenia w ogrodach?

Przedstawiamy pięć krzewów, które mogą wybrać nawet początkujący ogrodnicy, ponieważ ich uprawa nie sprawia dużych kłopotów:

  1. Azalie, które można kupić choćby w szkółce roślin w okolicach Mogilan, występują w wielu odmianach i mogą kwitnąć na biało, żółto, różowo albo pomarańczowo. Nie trzeba ich przycinać, ale potrzebna im ziemia o odczynie kwaśnym, wtedy rosną najlepiej.
  2. Berberys Thunberga – dobrze rośnie na lekkich i przepuszczalnych glebach oraz w nasłonecznionych miejscach. Latem ma drobne, żółte kwiaty, a jesienią czerwone owoce oraz liście przebarwiające się na czerwono lub pomarańczowo.
  3. Forsycja, której przepiękne żółte kwiaty są jednym ze zwiastunów wiosny. Aby dobrze kwitła, najlepiej zapewnić jej stanowisko słoneczne. Forsycja doskonale nadaje się na żywopłoty i można ją przycinać do pożądanego kształtu.
  4. Jaśminowiec, błędne nazywany często jaśminem, ma białe kwiaty o bardzo intensywnym zapachu. Można go sadzić nawet w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, przydaje mu się jednak dużo słońca i potrzebuje podlewania, gdy pojawi się susza.
  5. Krzewuszka cudowna, która ma przepiękne kwiaty o dzwoneczkowatym kształcie oraz intensywnie zielone liście. Aby dobrze rosła i obficie kwitła, potrzebuje dość żyznej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Można ją sadzić pojedynczo przy trawniku, ale sprawdza się również jako jeden z elementów grupy roślin.