Jakie krzewy ozdobne kwitną przez cały sezon?

Ogrody to przede wszystkim zieleń w wielu odcieniach, a na jej tle przepiękne, kolorowe kwiaty, którymi chcemy cieszyć się jak najdłużej. Można zdecydować się na różnorodne rośliny, ale bardzo dobrym wyborem będą krzewy, ponieważ większość z nich nie jest skomplikowana w pielęgnacji, a po posadzeniu będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Szczególnie warte polecenia są te odmiany ozdobne, które kwitną bardzo długo, a najlepiej przez cały sezon, i mają bardzo dekoracyjne kwiaty.

Hortensje w wielu odmianach jako kwitnąca ozdoba ogrodu

Niezwykle dekoracyjnym krzewem ozdobnym, jaki często poleca się do ogrodów, jest hortensja. Jej okres kwitnienia zależy od odmiany, ale można spotkać takie, dla których trwa od czerwca do października, a nawet do pierwszych przymrozków. Hortensje lubią łagodny klimat i żyzną glebę, tworzą wtedy krzewy dorastające do 1,5 metra wysokości. Kwiaty mogą wyglądać rozmaicie, zależnie od odmiany, ale najbardziej dekoracyjne są te duże o kulistym kształcie. Zależnie od odczynu gleby barwa niektórych gatunków może się zmieniać, począwszy od białej czy czerwonej, aż po fioletową lub nawet niebieską.

Przyciągająca motyle i inne owady budleja Dawida

Budleja Dawida wygląda w ogrodzie nie tylko pięknie, ale jest także pożyteczna, ponieważ jej miododajne kwiaty przyciągają owady. Ta roślina nie ma zbyt dużych wymagań, wystarczy, że gleba jest dobrze przepuszczalna, a stanowisko słoneczne lub półcieniste. Kwiaty budlei swoim wyglądem przypominają bez, ale pojawiają się od czerwca do października. Zależnie od odmiany mogą być białe, różowe, fioletowe, niebieskie, a nawet purpurowe, zawsze jednak z pomarańczowym środkiem. Te krzewy ozdobne dostępne na przykład w szkółce roślin w okolicach Mogilan i Tyńca, to bardzo dobry wybór nawet dla początkujących ogrodników, ponieważ szybko rozrastają się nawet w dość trudnych warunkach, niewskazane jest tylko ich przesadzanie.

Obficie kwitnący od wiosny do jesieni pięciornik krzewiasty

Pierwsze kwiaty pięciornika krzewiastego pojawiają się już w maju, a cały okres kwitnienia rośliny trwa do października. Ten krzew może być sadzony pojedynczo lub w większych grupach, na rabatach ładnie komponuje się z różami, słonecznikami, a nawet jałowcami. Kwiaty pięciornika występują w kilku kolorach, w tym białym, różowym albo czerwonym. Jego uprawa jest niekłopotliwa, bo można sadzić go na glebach zasadowych albo lekko kwaśnych, nie przeszkadza mu również piaszczyste podłoże. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, ale zniesie także półcień.

Wiciokrzewy, czyli niezwykle dekoracyjne pnącza

Jeśli potrzebujemy długo kwitnących krzewów, które będą przepięknie pięły się po ścianie domu, altany czy po pergoli, to warto wybrać którąś z odmian wiciokrzewu. Ta roślina może być nawet sadzona na tarasach i balkonach, jeśli tylko damy jej odpowiednią podporę, na której będzie mogła się rozrastać. Wśród wielu odmian zwraca uwagę choćby wiciokrzew japoński, który charakteryzuje się pięknie pachnącymi kwiatami o kremowobiałym kolorze, które pojawiają się od czerwca aż do września. Najkorzystniejsze jest dla niego stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru i gleba umiarkowanie wilgotna, bogata w próchnicę i przepuszczalna.

Innym ciekawym gatunkiem jest wiciokrzew Heckrotta, który kwitnie bardzo obficie i długo, bo od czerwca do września, a poza tym jest całkowicie mrozoodporny. Tworzy przepiękne kwiaty w kolorze karminowym z różowym, pomarańczowym i żółtym wnętrzem, silnie pachnące wieczorami. Krzew może osiągać wysokość do 3 metrów i bardzo szybko przyrasta, bo nawet o 1 metr rocznie. Roślina najlepiej rozwija się na stanowisku słonecznym, aby jednak tworzyła wiele kwiatów, najlepiej zapewnić jej żyzne, wilgotne i przepuszczalne podłoże, bez nadmiernej ilości wody.