Dlaczego warto zasadzić trawy ozdobne?

Trawy to jedne z najbardziej wytrzymałych i mało wymagających roślin ozdobnych. Łatwość w ich pielęgnacji to jedna z największych zalet traw ozdobnych. Bez problemu adaptują się one do nowych warunków i nie mają specjalnych wymagań co do gleby. Dobrze znoszą suszę i wysokie temperatury, dzięki czemu są doskonałą ozdobą ogrodu szczególnie w lecie. Pielęgnacja traw ogranicza się do przycięcia ich wczesną wiosną i nawożenia raz w sezonie. Rośliny te są wysoce odporne na szkodniki i choroby, co sprawia, że ich pięknym widokiem może się cieszyć nawet początkujący ogrodnik.

Gdzie sadzić trawy ozdobne

Trawy ozdobne doskonale komponują się z innymi roślinami, można więc nimi zapełnić przykładowo puste miejsca na rabacie i w ogródku. Wysokie i średnie trawy nadają się do obsadzania brzegów zbiorników wodnych. Można z nich także tworzyć bujny żywopłot, który będzie bujał się i szeleścił na wietrze niczym złote łany zboża. Niższe trawy będą pięknie wyglądać, zarówno gęsto posadzone na płaskiej powierzchni, jak i kępkami skomponowane w aranżacji z innymi roślinami. Jednak aby cieszyć się widokiem traw ozdobnych, nie trzeba być posiadaczem rozległego ogrodu, trawy te można hodować również w donicach na tarasie i balkonie. Należy wtedy pamiętać o ich regularnym podlewaniu oraz o tym, aby zabezpieczyć je przed zimnem na okres jesieni i zimy.

Najpopularniejsze trawy ozdobne

Trawy ozdobne to niezwykle uniwersalna dekoracja ogrodu, ponieważ występują one w różnego rodzaju kolorach i kształtach. Przed wybraniem się do centrum ogrodniczego w celu ich zakupienia, warto przyjrzeć się ich paru najpopularniejszym rodzajom, by sprecyzować, które interesują nas najbardziej. Oto kilka z nich:

  • Imperata cylindryczna „Red Baron” – jest to trawa o sztywnych, prostych pędach. Latem jej liście są zielone u podstawy i czerwone na końcach, z kolei jesienią cieszą oko intensywną czerwienią oraz fioletem,
  • Miskant chiński – nazywany jest także „zebrinusem” ze względu na poprzeczne żółte paski zdobiące szerokie zielone liście. Jesienią wypuszcza piękne rudawe kwiaty. Potrafi osiągać wysokość nawet 220 centymetrów.